Tvarohová žemlovka s rozinkami

Vznik tohoto staročeského sladkého pokrmu je zřejmě zcela prozaický. V období křesťanských svátků se v každé domácnosti peklo sváteční sladké pečivo, na vánoce vánočky, na velikonoce mazance, a to obvykle ve velké míře, takže často zůstávaly přebytky těchto výrobků. Hospodyňky samozřejmě našly výborný způsob, jak ze stárnoucích výrobků, o které již nebyl zájem, vytvořit skvělý sladký pokrm v podobě tvarohového nákypu s jablky a rozinkami, po kterém se ihned jen zaprášilo. Ba co víc, toto jídlo bylo žádáno i mimo zmíněné posváteční období, tak se sladké pečivo začalo nahrazovat klasickou žemlí namáčenou v dochuceném mléce či smetaně a žemlovka byla na světě.

Ti, kdo vyzkoušeli upéci „žemlovku“ ze zbytků vánočky či mazance jistě potvrdí, že nemá konkurenci. Ale žemlovka z klasické veky, housky nebo rohlíků je též výborná. Zapomeňme tedy na zprofanování tohoto českého sladkého jídla, potažmo moučníku ve veřejném stravování (školních a závodních jídelnách) a připravme si dobrou domácí tvarohovou žemlovku s rozinkami. Žemlovku můžeme upéci z různého světlého staršího pečiva, ale dle jeho druhu dochucujeme mléko (smetanu) k namáčení (při použití sladkého pečiva mléko netřeba sladit vanilkovým cukrem). Pečivo může být starší, ale není to podmínkou…

Suroviny:

(na jeden menší pekáč)

  • Veka tuková cca ½ klasické veky
    (též houska, rohlík, karlovarský rohlík
    sladké loupáky, vánočka, mazanec apod.)
  • Jablka 3 větší
  • Citronová šťáva z poloviny citronu
  • Tvaroh měkký, tučný 250g
  • Vejce 4ks
  • Mléko plnotučné (nebo smetana 12%)
    cca 2dl
  • Rozinky 50
  • Rum cca 1dl
  • Cukr krupicový 100g
  • Cukr vanilkový 1 sáček
  • Cukr moučkový 1 lžíce + na posypání
  • Skořice mlet
  • Máslo 1 lžíce + na vymazání pekáče
  • Strouhanka na vysypání pekáče

Postup:

Předem namočíme rozinky do rumu (na pár hodin).
Veku (nebo jiné pečivo) nakrájíme na centimetrové plátky.
Jablka zbavíme slupky a jádřince, nakrájíme na tenké plátky a promícháme s citronovou šťávou (aby nečernala).
Z vajec oddělíme žloutky od bílků (jeden žloutek zvlášť v misce rozšleháme s trochou mléka nebo smetany na finální potření žemlovky).
Z bílků vyšleháme (např. ručním šlehačem) s přidáním špetky soli a lžíce moučkového cukru tuhý sníh.
Menší pekáč nebo zapékací mísu vytřeme máslem a vysypeme strouhankou.
Troubu předehřejeme na 175 °C.

V míse (např. při využití robotu s metlou) vyšleháme žloutky s cukrem. Přimícháme máslo a tvaroh s dvěma lžícemi mléka nebo smetany, namočené rozinky v rumu a polovinu bílkového sněhu.
Ostatní mléko (smetanu) nalijeme do misky k namáčení žemlí a dochutíme vanilkovým cukrem. Do mléka namáčíme plátky veky (pouze na okamžik tak, aby se žemle nerozmočila) a klademe nejprve na dno vysypaného pekáče.
Spodní vrstvu žemlí potřeme polovinou připravené tvarohové směsi a přikryjeme polovinou nakrájených jablek a lehce posypeme mletou skořicí. Opět poklademe vrstvou namočených žemlí, potřeme druhou polovinou tvarohového krému, přidáme zbytek jablek a znovu zasypeme trochou skořice. Zakončíme horní vrstvou namočených žemlí, které potřeme rozšlehaným žloutkem s mlékem nebo smetanou, naposledy zaprášíme skořicí.

Žemlovku dáme péci do spodní třetiny předehřáté trouby. Pečeme nezakrytou cca půl hodiny do zlatavé barvy vrchních žemlí. Na posledních pět minut pečení žemlovku potřeme zbylým bílkovým sněhem.

Žemlovku podáváme teplou nebo studenou (vychlazená se lépe krájí) jako hlavní sladký chod nebo moučník…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané