Čočka na kyselo se sázeným vejcem a okurkou

Čočka je plná rostlinných bílkovin a vlákniny. Obsahuje též spousty vitamínů ze skupiny B, mnoho minerálů (draslík, fosfor, vápník, hořčík i železo). Energeticky zvyšuje vitalitu ledvin a posiluje krevní oběh. Tato luštěnina si jistě zaslouží své místo v našem jídelníčku a to nejen na „Nový rok“, kdy podle známé pranostiky její konzumace přináší celoročně penízky.

I klasická příprava čočky na kyselo má své kouzlo. Nevytvoříme-li jakousi rozvařenou, zahuštěnou, kyselou hmotu, jedná se o velice chutný a u mnoha lidí oblíbený pokrm. Při přípravě tohoto sladkokyselého jídla dbáme především na vyváženost chutí a na správnou měkkost a konzistenci. U čočky si musíme ohlídat bod zlomu měknutí, po jehož překročení se čočka snadno rychle rozvaří. Z tohoto důvodu není vhodné použití tlakového hrnce. Pokud čočku zahušťujeme, tak raději na závěr malým množstvím jíšky (vyhneme se tak vzniku přehuštěné kejdy). V neposlední řadě dbáme též na kvalitu použité suroviny.

Dobře připravená čočka na kyselo poslouží jako vynikající a zdravá příloha (zvláště uzená masa nebo kvalitní uzeniny výborně doplňuje), ale můžeme ji podávat i jako samostatný hlavní bezmasý chod pouze doplněný vhodně připraveným vejcem. Sázené vejce a osmažená cibulka se k našemu receptu hodí snad nejvíce. Pomyslnou třešničkou na dortu může být domácí nakládaná okurka či jiná zelenina…

Suroviny:

(3 porce)

  • Čočka (zelená, hnědá) cca 250g
  • Cibule 1 větší
  • Česnek 1 stroužek
  • Nové koření 2 kuličky
  • Bobkový list 1ks
  • Pepř celý černý cca 8 kuliček
  • Sůl
  • Cukr
  • Ocet
  • Pepř mletý (může být barevný)
  • Mleté chilli papričky
  • Sádlo
  • Slanina (farmářská nebo anglická) 60g
  • Máslo 1 lžíce
  • Mouka hladká cca půl lžíce
  • Vejce 3ks
  • Nakládaná okurka 3ks
    (recept v kapitole „Domácí polotovary”)

Postup:

Postup na čočku:

Kvalitní jakostní čočku (nemusíme již přebírat), namočenou na hodinu až dvě do studené vody (je zbytečné déle, naopak, kvalitní čočku můžeme uvařit i bez namáčení) slijeme přes cedník a propláchneme pod tekoucí vodou. V kastrolu čočku zalijeme studenou vodou (cca 3-5cm nad zrníčka) a přivedeme k varu.
V této fázi čočku osolíme (1 lžička), přidáme bobkový list, nové koření a kuličky celého pepře (uzavřené v sítku na koření). Rovnou přidáme 2 lžičky cukru a 2 lžíce octa (to z důvodu vniknutí všech chutí do zrnek čočky).
Čočku vaříme mírným varem (částečně zaklopenou) téměř do měkka. Doba vaření se liší podle kvality a druhu čočky, a též doby namočení (přibližně 20-30 minut). Je důležité ohlídat bod zlomu měknutí (čočka je stále tvrdá, pak náhle rychle měkne) a dbát, abychom čočku nerozvařili.
Uvařenou čočku slijeme do síta, vodu si prozatím ponecháme (v případě, že je čočka již měkčí, propláchneme krátce studenou vodou).

Během vaření čočky si připravíme ostatní ingredience.

Na malé pánvičce (nebo v rendlíku) roztopíme lžíci másla, přidáme lžíci hladké mouky a za stálého míchání krátce orestujeme, aby vznikla světlá řídká jíška, kterou dáme stranou zchladnout.

Polovinu cibule nakrájíme na kolečka a na rozpáleném sádle v pánvi pozvolna orestujeme dozlatova. Včas odstavíme (cibulka ještě dojde) a necháme na zdobení.

Druhou polovinu cibule nakrájíme na drobné kostičky.
Slaninu nakrájíme na opravdu malé kostičky.
Česnek nožem rozmáčkneme a nasekáme najemno.
Na pánvi rozpálíme lžíci sádla, krátce orestujeme slaninu, přidáme cibuli, kterou restujeme dozlatova. Ke konci restování přihodíme na chvilku rozvonět česnek a odstavíme.

Scezenou čočku přendáme do čistého kastrolu, trochu podlijeme čočkovým vývarem a přivedeme do varu. Přidáme z pánve orestovanou cibuli se slaninou a česnekem. Promícháme a ochutnáme. Dochucujeme solí, cukrem, octem, mletým pepřem, případně mletými chilli papričkami tak, abychom docílili sladko kyselé (nebo i lehce pikantní) chuti. Necháme krátce provařit a zredukujeme tak, aby v čočce nebyla téměř žádná tekutina.
Nakonec čočku velmi lehce zahustíme máslovou jíškou (asi tak polovinou lžíce).
Za stálého míchání necháme na ztlumeném sporáku ještě přejít varem a odstavíme.
Zahuštění čočky můžeme i zcela vynechat.

 

Postup na sázená vejce:

Na pánvi rozehřejeme takové množství sádla, aby celistvě pokrylo dno (můžeme použít rostlinný olej) a mírně rozpálíme. Vyklepneme vejce, při čemž dáváme pozor, aby se žloutek neporušil. Zmírníme teplotu sporáku (aby se nedělaly opálené okraje bílku), bílek osolíme a opepříme (kdo má rád pikantnější, přidá mleté chilli papričky). Pečeme jen tak dlouho, aby se bílek zatáhl a žloutek zůstal uvnitř tekutý. Na samý závěr dochutíme i žloutek, odstavíme a ihned podáváme.

Při podávání čočku na kyselo zdobíme připravenou orestovanou cibulkou.
Kompletní pokrm se sázeným vejcem vhodně doplníme nakládanou okurkou.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané