Kapusta, neboli brukev, je české označení pro několik druhů dvouleté košťálové zeleniny. V 16. a 17. století už se vědělo o kapustě a její blahodárných účincích na lidský organismus. V novověku se hojně začala kapusta pěstovat a šlechtit. Nejvíce podobná starým odrůdám kapusty je dnešní kapusta hlávková, která je rozšířená po celém světě, avšak v Evropě nejvíce.
Vrchní listy hlávky kapusty bývají tmavě zelené, směrem ke středu jsou světlejší. Zbarvení kapusty může být dáno odrůdou nebo delším uskladněním v temnu (neprobíhá fotosyntéza). Další možností světlejšího zabarvení je prosté zbavení vrchních, méně kvalitních, listů či kombinace se zmíněným uskladněním. Proto v supermarketech často narazíme i na kapustu zbarvenou více dožluta nežli dozelena. To však na kvalitu této zeleniny nemá vliv.
Kapusta je zelenina, u které je vždy nutná tepelná úprava. I tak nám svojí jedinečnou nezaměnitelnou chutí dává v naší kuchyni mnoho možností její uplatnění. Jednou z nich je kombinace s mletým masem.
Nezpochybnitelnou předností domácí přípravy pokrmu je přehled o použitých surovinách. U mletých mas to platí dvojnásobně. Nelze zakoupit předem namletá masa s jistotou kvality čerstvosti a druhu použité suroviny. Jediná možnost je domácí namletí vybraného masa i s vědomím, že tato příprava prodlouží vlastní realizaci daného receptu…