Pečený karbanátek s bramborovým salátem

Tato oblíbená kombinace českých klasických jídel bývá zařazována do kategorie nejméně zdravých.

S tím plně souhlasíme, ale pouze ve spojitosti s karbanátky koupenými hotovými, nebo jako polotovar. Nejenže nevíme jak a čím je mleté maso „dochucené“, ale především nemáme jakoukoli kontrolu složení a kvality této základní suroviny. Tu můžeme jednoznačně získat jen při domácí přípravě, tzn. s doma namletým čerstvým masem.

Stejně tak si můžeme zahrávat se svým zdravým při konzumaci „bramborového salátu z kelímku“, nebo ještě hůře z lahůdkových pultů. Oba produkty téměř vždy představují bramborový salát pouze podle jeho názvu. U pultového prodeje nemáme ani ponětí o jeho čerstvosti. Nebo si myslíte, že obchodník nenamíchá čerstvý s tím neprodaným tak, aby vypadal velmi lákavě? Na uzavřených kelímcích je alespoň jasně uvedeno datum spotřeby, ale tyto produkty kašovité konzistence jsou absolutním výsměchem původního názvu.
Oba zmíněné saláty jsou již samotnými použitými surovinami nacpané „éčky a konzervanty“ (průmyslově vyráběnou majonézou, jogurtem apod.).

Pouze při domácí přípravě karbanátků i bramborového salátu (společné podávání je pouze jednou z mnoha variant konzumace obou pokrmů) můžeme dát těmto velice chutným pokrmům punc kvality i jedinečnosti. Stačí k tomu málo. Karbanátky z kvalitního masa nesmažíme koupané v oleji, ale pečeme v troubě s minimálním množství použitého oleje. Na přípravu bramborového salátu používáme výhradně domácí majonézu, která je lepší i nežli leckterý průmyslově vyráběný jogurt se škroby a želatinou…

Suroviny:

Suroviny na karbanátky:
(5-7 porcí)

  • Hovězí maso (krk, plec, kýta) 500g
  • Vepřové maso
    (krkovice, plec, libový bok) 500g
  • Cibule 2 menší
  • Česnek 2 větší stroužky
  • Hořčice plnotučná 2 lžičky
  • Rajčatový protlak 1 lžíce
    (recept v kapitole „Domácí polotovary“)
  • Vejce 2ks
  • Sůl cca 2 lžičky
  • Pepř černý čerstvě mletý 3 špetky
  • Kmín mletý 4 špetky
  • Majoránka sušená 1 hrst
  • Čerstvé bylinky
    (majoránka, hladkolistá petržel, pažitka apod.)

 

Suroviny na bramborový salát:
(větší mísa)

  • Brambory (ne příliš moučné)
    cca 1,2 kg
  • Nakládaná zelenina
    (mrkev, celer, hrášek, kukuřice)
    cca 320g bez nálevu
  • Nakládaná okurka 3 menší
  • Cibule žlutá 2 malé
  • Cibule červená 2 malé
  • Jarní cibulka 1ks
  • Hořčice plnotučná 1 lžíce
  • Domácí majonéza cca 4 lžíce
    (recept v kapitole „Domácí polotovary“)
  • Sůl
  • Pepř černý čerstvě mletý

Postup:

Postup na karbanátky:

Maso hovězí i vepřové (případně zbavené kůže) opláchneme, papírovou utěrkou osušíme, nakrájíme na větší kousky a nameleme.
Oloupanou cibuli nakrájíme najemno.
Suchou housku nameleme na jemném struhadle (případně prosejeme).

Namleté maso promícháme v míse s nakrájenou cibulí, prolisovaným česnekem, kořením (sůl, černý mletý pepř, kmín mletý, sušená majoránka), rajčatovým protlakem, plnotučnou hořčicí a nasekanými čerstvými bylinkami. Přidáme dvě vejce, dle potřeby zahustíme strouhankou (není třeba mnoho, cca 2 lžíce). Žádná mouka do karbanátků nepatří! Znovu řádně promísíme (nejlépe rukama) a dáme stranou chvilku odležet.

Z takto dochuceného mletého masa tvarujeme jednotlivé biftečky karbanátků, (velikost je na nás) které zmáčkneme, ale ne příliš (karbanátky chceme mít nadýchané), pouze tak, aby se nerozpadaly. Jednotlivé karbanátky obalujeme v připravené strouhance a vkládáme na plech vyložený pečicím papírem.

Karbanátky pokapeme (potřeme, postříkáme) olejem a pečeme ve středu trouby předem rozpálené na 220 °C. Po 20 minutách karbanátky otočíme (vzniklou šťávou se pečou zespoda) a dopečeme z druhé strany ještě cca 20 minut (i déle, podle velikosti karbanátků). Celková doba pečení závisí též na tvaru (šířce a výšce) vytvořených bochánků, propečenost zkontrolujeme rozříznutím jednoho karbanátku. Hotové karbanátky okamžitě vyndáme z trouby, přendáme do misky vyložené papírovým ubrouskem (na vsáknutí přebytečného tuku).
Jsou připraveny k podávání.

 

Postup na bramborový salát:

S předstihem několika hodin si zhotovíme domácí majonézu (recept najdete v naší knize), aby měla dostatečný čas v chladu (ledničce) co nejvíce ztuhnout. Majonéza z pěti žloutků na velkou mísu salátu postačí.

Brambory uvaříme ve slupce ve vodě nebo v parním hrnci. Vodu nezapomeneme osolit dvěma lžičkami soli (v obou případech). Správné uvaření brambor je důležité (nesmí být ani nedovařené, ani převařené). Středně velké brambory vaříme ve vodě cca 20 minut (od doby varu), v páře cca 30 minut. Na zkoušku klidně jednu vařenou bramboru rozkrojíme, případně chvilku dovaříme. Uvařené brambory (vařené ve vodě scezené) necháme mírně zchladnout a oloupeme (teplé se loupou lépe) a necháme zcela vychladnout. Studené brambory nakrájíme nožem na kostičky cca 1,5-2cm velké nebo na hranolky 1x4cm (použití kolečka se strunami není příliš vhodné, salát ztrácí strukturu) a dáme do dostatečně velké mísy.

Oloupanou žlutou i červenou cibuli nakrájíme na kostičky (ne příliš najemno).
Jarní cibulku nakrájíme na kolečka.
Nakládanou zeleninu (kostičky) přes cedník slijeme od láku, necháme odkapat a pocukrujeme (dvěma špetkami až dvěma lžičkami cukru podle kyselosti použité nakládané zeleniny), v cedníku prohodíme a necháme chvilku proležet.
Nakládanou okurku nakrájíme na kostičky nebo proužky.

Kostky (hranolky) brambor v míse prosolíme a opepříme. Přidáme důkladně odkapanou procukrovanou zeleninu, přikrájené okurky, cibuli a promícháme (nejprve rukama). Dále vmícháme lžíci plnotučné hořčice a domácí majonézu dle konzistence salátu (ta též pomáhá k dochucení). Salát i nadále mícháme pouze lehce (nejlepší nástroj je stěrka). Necháme alespoň hodinku v chladu proležet.
Ochutnáme a teprve nyní můžeme případně dosolit a znovu lehce promíchat.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané