Vepřo, knedlo, zelo

Vepřo, knedlo, zelo. To je zjednodušený název českého národního jídla, které nám i cizincům chutná již po několik pokolení. Tento lidový název vycházející z vepřové pečeně, houskového knedlíku a dušeného zelí však skýtá plno variant způsobu přípravy a kombinací těchto tří základních součástí pokrmu, podávaných na talíři společně.

Vždyť, už jen u masa si můžeme vybrat, z které části prasete budeme tuto klasiku připravovat, zda použijeme krkovici, karé, plec, bůček, koleno atd., nebo jestli budeme maso péci v celém kuse, nebo zvolíme předkrájení na plátky, špalíčky či kostky nebo zamotáme závitky.

U knedlíků máme přímo nepřebernou škálu možností, od houskových a bramborových, přes špekové, karlovarské, vídeňské, jihočeské, až po chlupaté, bosáky, drbáky a další a další.

Též zelí můžeme použít čerstvé hlávkové, sterilované nebo kysané. Stejně tak můžeme uvařit zelí třeba kedlubnové, kapustové atd. Způsoby přípravy a hlavně chuti této přílohy se také liší.

Takže můžeme říci, že název „Vepřo, knedlo, zelo“ nám skýtá desítky možností obměn našeho výborného národního pokrmu…

Nezapomeňme na takřka nezbytné pivečko, bez kterého by to nebylo ono.

V našem receptu nabízíme vepřovou pečeni na dva způsoby přípravy. První (jakýsi univerzální) nabízí „více se vyřádit“ na zelné příloze. Druhý velice dobře snoubí chutě vepřového a zelí při společném pečení.

Knedlíkové a zelné přílohy používáme dle oblíbenosti, chuti a nápadu (předkládáme v kapitole „Přílohy“).

Suroviny:

Suroviny na vepřovou pečeni:
(4-5 porcí)

  • Vepřová krkovice (bez kosti) cca1kg
  • Cibule 2 velké
  • Česnek 5 stroužků
  • Sádlo 1 lžíce
  • Sůl
  • Pepř černý mletý
  • Kmín drcený
  • Mouka hladká 1 lžíce
    (pouze ve variantě s pečením bez zelí)
  • Voda na podlití (nebo světlé pivo)
  • Anglická slanina (plátky) 100g
    (pouze ve variantě s pečením na zelí)
  • Kysané zelí (nejlépe domácí) 500g
    (pouze ve variantě s pečením na zelí)

 

Suroviny na bramborové knedlíky:
(2 šišky cca 4-6 porcí)

  • Brambory moučné 1kg
  • Vejce 2ks
  • Mléko 1 lžíce
  • Hrubá mouka cca 400g
  • Dětská krupice 3 lžíce (nemusí být)
  • Sůl 1 lžička do těsta
    + 2 lžičky do vody na vaření
  • Máslo nebo sádlo na potření

Postup:

Postup na vepřovou pečeni:

Omytou a osušenou vepřovou krkovici řádně ze všech stran osolíme, opepříme, okmínujeme a potřeme prolisovaným (nebo utřeným) česnekem (část česneku nakrájíme na tenké plátky, které přidáme k masu asi v polovině pečení).
Oloupanou cibuli nakrájíme na tenká půl kolečka.
Troubu předehřejeme na 180 °C.

Do pekáče dáme sádlo a nakrájenou cibuli. Na ni vložíme připravené maso, podlijeme vodou nebo pivem (asi 1 cm) a dáme péci do středu rozpálené trouby. Doba pečení je přibližně 2 hodiny a více (maso musí být měkké). V průběhu pečení maso přeléváme výpekem, hlídáme jeho množství (případně dolijeme trochu vody či piva, ke konci se však snažíme co nejvíce zredukovat).
Přibližně v polovině pečení maso otočíme a přidáme plátky česneku.

Měkké maso vyjmeme stranou, pekáč s výpekem dáme na plotnu a vyrestujeme na tuk, to znamená odvaříme veškerou zbylou vodu. (Pozor na druh pekáče, některé nejsou vhodné na přímý žár sporáku – z varného skla, keramiky apod., v tomto případě musíme výpek přendat do kastrolu.) Výpek zaprášíme hladkou moukou a dále za stálého míchání restujeme dozlatova až hněda (nesmíme jej spálit, šťáva by byla hořká), jako kdybychom dělali jíšku, zalijeme horkou vodou a mírným varem provaříme a zredukujeme na potřebnou konzistenci šťávy.
Ochutnáme, případně dochutíme solí a pepřem. V případě, že se nám cibulka při restování trochu „chytla“ šťávu propasírujeme přes cedník.
Takto získáme kvalitní vepřovou šťávu na podlití masa. Není od věci využít pečení masa a přebytek vepřové šťávy si uchovat (zamrazit) k dalšímu použití.

Maso před podáváním krájíme přes vlákno na širší plátky.
Servírujeme podlité šťávou se zvoleným druhem zelí a knedlíků.
Z důvodu mnoha variant knedlíků i zelí odkazujeme při přípravě tohoto receptu na výběr z kapitoly příloh.

 

Postup na pečené maso společně se zelím a slaninou:

Při přípravě klasické vepřové pečeně se zelím můžeme zvolit i jednodušší variantu pečení masa přímo se zelím. Zabijeme tak dvě mouchy jednou ranou. Nemusíme vyrestovat potřebnou šťávu na podlití masa a nemusíme zvlášť vařit zelí.

Omytou a osušenou vepřovou krkovici řádně ze všech stran osolíme, opepříme, okmínujeme a potřeme prolisovaným (nebo utřeným) česnekem (část česneku nakrájíme na tenké plátky, které přidáme k masu asi v polovině pečení).
Pekáč vytřeme sádlem, rozprostřeme středně hrubě nakrájenou cibuli a kysané zelí i s lákem. Poklademe plátky anglické slaniny. Vložíme ochucené maso, (vodou zatím nepodléváme) a dáme péci do středu trouby rozpálené na 180 °C.
Doba pečení je přibližně 2 hodiny a více (maso musí být měkké). V průběhu pečení maso přeléváme vytvářející se šťávou, hlídáme její množství (případně dolijeme trochu vody nebo piva, ke konci se však snažíme šťávu co nejvíce zredukovat).
Zhruba v polovině pečení maso otočíme a přidáme plátky česneku.

Před podáváním maso porcujeme na širší plátky (řezem přes vlákno).
Servírujeme společně se zelím z pekáče a kousky vypečené anglické slaniny (viz naše foto).
Jaký druh knedlíků si zvolíme, je na nás (recepty v kapitole „Přílohy”).
My jsme dnes vařili knedlíky bramborové…

 

Postup na bramborové knedlíky:

Brambory vařené ve slupce (nejlépe v páře), necháme vychladnout a oloupeme. Nastrouháme do mísy na hrubém struhadle. Osolíme a v robotu smícháme s vejci rozšlehanými s lžící mléka. Dále přidáváme hrubou mouku a krupici. Vypracujeme vláčné těsto (robot je vítaný pomocník).

Na vále posypaným moukou z těsta vytvarujeme šišky nebo kuličky, které okamžitě vaříme v osolené vodě cca 20 minut (vřící voda čeká na knedlíky, nikoli obráceně). V polovině varu knedlíky otočíme.

Uvařené knedlíky vyndáme a potřeme sádlem nebo máslem. Necháme zchladit nebo ihned podáváme. Při podávání šišku knedlíku krájíme na plátky. Jestliže jsme zvolili rustikální koule, podáváme je celé.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané