Pečený vepřový bůček napíchaný společně s uzeninou a zeleninou na jehlu se nazývá „Šamorýnský rožeň“. Hlavním smyslem tohoto pokrmu je společná tepelná příprava masa i přílohy a tím celistvé propojení chutí veškerých surovin. Suroviny na tento méně známý recept jsou vesměs dané. Bůček doplňujeme libovým uzeným masem (nikoli anglickou slaninou, protože i ten nejlibovější bůček je dostatečně tučný), kvalitní klobásou a zeleninou (cibulí, paprikou a bramborem). Právě brambory jsou nedílnou součástí tohoto pokrmu, jelikož představují část přílohy napíchané přímo na jehle (ostatní část brambor a cibule pečeme s rožni v jednom pekáči).
Vzhledem k tomu, že v tomto receptu tepelně upravujeme společně maso i zeleninu na jedné jehle, je potřeba maso, zvláště tužší bůček, předem náležitě přizpůsobit ostatním surovinám! Naklepáním masa krájeného na plátky (nepoužíváme celistvé kousky) a naložením do ingrediencí, které souzní při klasickém pečení vepřového (česnek, sůl, kmín), docílíme nejmenší možnou dobu tepelné úpravy.
Na tento recept potřebujeme opravdu co nejlibovější a nejnižší vepřový bůček, takže doporučujeme koupi celého výběrového bůčku, z něho použít tenčí část a ostatní ponechat na jiný recept. Seříznutá libovější část bůčku (ze žeber určených na grilovačku či pečení) je na šamorýn jako stvořena.
Před přípravou šamorýnských rožňů si zkontrolujeme, zdali disponujeme dostatečně dlouhými grilovacími jehlami (min 30 cm) a pekáčem prostorným hlavně na délku. V běžné domácnosti se málokdy nachází velké pekáče používané v profesionálních kuchyních, takže pečení v troubě při zhotovení čtyř rožňů provádíme nadvakrát. Má to výhodu pro vytvoření kvalitnější šťávy na podlití našich „Šamorýnů“…
Nutno dodat, že kombinace tužšího masa z vepřového bůčku a zeleniny (hlavně jemnější papriky) není vhodná k prudkému grilování na otevřeném ohni. Naopak, zakryté pečení je jedinou možností vychutnat si skvělý „Šamorýnský rožeň“.