Rajčata, i když z botanického hlediska mohou být zařazována jako ovoce, z drtivé většiny vnímáme jako zeleninu. Ale nejde o to, zdali rajčeti říkáme ovoce či zelenina. Jde o to, že není rajče, jako rajče, a to se ani nemusíme pouštět do vyjmenovávání rozličných rajčatových odrůd, různých tvarů, velikostí i barev. Jde především o kvalitu a chuť. A na tu jsme mi Češi a Moravané fajnšmekři.
Myslíme, že většina lidí mám dá zapravdu, že koupit dobré rajče v obchodě, ale i v tržnici je problém, přestože máme na výběr. Celoročně máme k dispozici rajčata z produkce velkokapacitních skleníků (je jedno, zda tuzemské či zahraniční). Zde záleží na kategorii zboží (jsou tři). Zatímco „komerční“ skleníková rajčata známe jako plody bez chutě a vůně, pro nejvyšší „eko“ jakost musíme sáhnout hodně hluboko do peněženky, takže tyto rajčata obvykle nekupujeme na kila. Sezonní dovozová rajčata z jižních zemí též často nedopovídají našim představám. Turecká či španělská sladká rajčata zkrátka nemají ten správný říz, na který jsme zvyklí u plodů z našich středoevropských zahrádek.
Právě poctivé rajče z české zahrádky je k nezaplacení. K nezaplacení doslova, protože legální prodej přebytků sezonní zeleniny (třeba na zmíněných trzích) byl lidem bez dané živnosti byrokraticky znemožněn. Přesto je domácí pěstování rajčat u nás velice oblíbené a my, kteří tuto možnost nemáme, býváme vděčni za darovaná rajčata z nadúrody svých příbuzných či známých.
Máme mnoho možností, jak domácí úrodu rajčat zúročit, ale ne vždy máme dostatek času na zhotovení třeba domácího kečupu, rajčatového pyré či protlaku nebo rajčatové omáčky (recepty v kapitole domácí polotovary), přesto potřebujeme dozrávající rajčata urychleně zpracovat. Proto přinášíme recept, jak různé druhy rajčátek z domácí zahrádky rychle zavařit, nasucho, bez nálevu tak, abychom získali sterilovaná rajčata ve vlastní šťávě pouze mírně dochucená k pozdějšímu využití…