Steak z jeleního krku v hořčicovo-medové marinádě (zámecká zelenina a dijonská majonéza)

Jelen evropský (Cervus elaphus) patří mezi největší (nejmohutnější) zástupce své čeledi. Samci dorůstají 175–230 cm a jejich hmotnost se pohybuje mezi 160–240 kg. Laně jsou oproti samcům značně menší, dorůstají 160–210 cm a dosahují hmotnosti mezi 120–170 kg. Právě pro svou velikost, chutné maso i impozantní vzhled patří jeleni odedávna mezi nejvyhledávanější lovnou zvěř. Jeleni se též chovají na farmách (v oborách), kde jsou dokrmováni.

Jelení maso není sice až tak křehké jako maso srnčí, ale o to má výraznější chuť. Při zpracovávání jeleního masa záleží nejen na jeho části, ale hlavně na stáří daného kusu (nejkvalitnější je u zvířat ve stáří kolem 2 let). To platí i pro přípravu steaku. Snadno připravíme steak z jeleního hřbetu nebo kýty, ale můžeme použít i cenově dostupnější krk z mladšího zvířete. Při nákupu jelení krkovice (v drtivé většině mražené) se však nedopátráme ani toho, jde-li o jelena či laň, natož stáří daného kusu. Stáří skoleného (z farem spíše poraženého) jelena přibližně odhadneme podle barvy masa (čím starší kus, tím červenější a tmavší maso). Z většího mraženého balíčku s jelením krkem můžeme vždy tu nejlepší část odříznout na steaky (ostatní k delšímu tepelnému zpracování).
Delší tepelnou úpravou (dušením, pečením) smazáváme handicap ve stáří a vyzrálosti masa. To však neplatí při krátkém opečení steaku. Zde sázíme raději na delší naložení, k čemuž využíváme marinádu s ingrediencemi, které maso nejen dochucují, ale především křehčí. Třeba sůl, hrubozrnná hořčice, med a citrusová šťáva. Ne v každém receptu ze zvěřiny musí být nutně zastoupeno divoké koření…

Suroviny:

(4 porce)

  • Jelení krk (střední část, bez kosti)
    cca 900g
  • Sůl hrubozrnná
    (alpská, himálajská, mořská)
  • Hořčice hrubozrnná 2 lžíce
  • Med 2 lžíce
  • Šťáva z 1 menšího grapefruitu
    (grepu)
  • Rozmarýn čerstvý 1 větvička
  • Olej (slunečnicový, řepkový) cca 1dl
  • Chilli papričky (mleté, drcené)
    nebo čerstvě mletý barevný pepř

Postup:

Jelení krk se skládá z několika šálů masa, které jsou spojeny pouze blánami s minimálním podílem tuku (to je velký rozdíl např. od vepřové krkovice). Spojení je velice křehké, přesto můžeme ze střední části jelení krkovice nakrájet několik steaků.

Z opláchnuté a papírovou utěrkou osušené jelení krkovice krájíme přes vlákno steaky široké cca 2,5 cm. Jejich gramáž by se měla pohybovat od 200 g do 250 g (na 4 porce 4 steaky). Na pracovní desce steaky prsty namáčkne (nenaklepáváme paličkou). Z obou stran do masa vetřeme hrubozrnnou sůl a necháme cca ½ hodiny odležet v pokojové teplotě (sůl se částečně vstřebá).

Ve větší uzavíratelné dóze (vhodná je např. kynoucí mísa) zhotovíme marinádu.
Smícháme hrubozrnnou hořčici s medem, špetkou namleté soli, grepovou šťávou a olejem. Nasolené steaky vložíme do marinády (z obou stran namočené) a přidáme jehličky z jedné větvičky rozmarýnu. Zaklopíme nebo alespoň zakryjeme alobalem nebo potravinářskou folií a necháme v chladu marinovat alespoň 24 hodin. Lepší je marinování jelení krkovice 2-3 dny, dát tím více času ingrediencím, které maso křehčí (soli, hořčici a grepové šťávě).
Během marinování steaky občas otočíme a hodinku před vlastním tepelném zpracováním přendáme do pokojové teploty.

Samotná tepelná úprava steaků je prudká, ale krátká. Proto je vhodné připravit si doplňkový dip i přílohu předem. K těmto jelením steakům tentokrát zhotovujeme domácí dijonskou majonézu (recept v kapitole „Domácí polotovary“) a zámeckou zeleninu (recept v kapitole „Přílohy“).

K rychlému opečení marinovaných jeleních steaků je vhodný tál (kamenný elektrický nebo litinový v zahradním grilu), ale použít můžeme i velkou pánev na sporáku (důležitá je velká plocha – může být rovná nebo vroubkovaná, tzv. steaková či grilovací – a její dostatečné rozpálení na sucho).
Naložené steaky kleštičkami vyjmeme z marinády a necháme částečně odkapat. Teprve nyní vkládáme na rozpálenou plochu. Nejprve se přichytnou, ale nesnažíme se steaky nikterak pohybovat a snažit se je odlepit. Zakrátko se odlepí samy.
Přímo na tálu (pánvi) můžeme steaky doladit podle chtěné pikantnosti mletými (drcenými) chilli papričkami nebo čerstvě mletým barevným pepřem.
Již po dvou a půl minutách steaky otočíme a stejnou dobu opékáme z druhé strany. Steak z jelení krkovice by měl být vždy středně propečený (medium), při delším propékání začíná maso tuhnout!

Hotové steaky přendáme na připravený alobal, zabalíme a necháme cca 5-8 minut odpočinout (máme dostatečný prostor k servírování přílohy).
Steak z jeleního krku můžeme podávat jako celistvý steak (nezapomeneme na ostrý steakový nůž) nebo servírovat nakrájený na tenké plátky…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané