Skopová kýta na majoránce

Skopové maso má specifickou chuť i vůni, daleko výraznější, nežli maso jehněčí (jehněčím nazýváme ovečky či beránky do stáří šesti měsíců). U skopového platí více, nežli u jiných mas, že čím starší kus (ovce i berana), tím horší kvalita masa. Maso (hlavně z vykastrovaných samčích kusů – skopců) starších dvou let je hrubě vláknité, žlutě žilkované tukem (lojem), má tmavou barvu a většinou mírně páchne po rybím tuku.

Skopová kýta se skládá z několika částí (ořech, vrchní a spodní šál), ale ke koupi dostaneme často větší kus složený ze všech těchto dílů (i u vykostěné kýty). Při přípravě skopového masa je velmi důležitá příprava, tedy řádné odblanění jednotlivých svalů, odstranění šlach a očištění od tuku (loje). Zvláště lůj způsobuje v pokrmech nechtěnou pachuť.

Typická chuť a vůně skopového je velmi ovlivněna stářím a stravou zvířete (potažmo oblastí chovu), které, jako běžný laický zákazník při koupi do naší domácí kuchyně jen s obtížemi ovlivníme. Proto se při přípravě skopového raději držíme osvědčených receptů s výraznými doplňkovými ingrediencemi. Těmi jsou hlavě česnek, výrazné koření a voňavé bylinky.
Jednou, velmi aromatickou bylinkou se specifickou chutí, která ke skopovému velmi ladí, je majoránka. A jaká by to byla česká kuchyně, kdyby nám nedávala možnost uvařit skopovou kýtu na majoránce za použití čerstvých i sušených bylinek, tak trochu ve stylu guláše…

Suroviny:

(5-6 porcí)

  • Skopová kýta cca 1kg
  • Cibule 800g
  • Česnek (nejlépe český) 4 stroužky
    (středně velké)
  • Sádlo 3 lžíce
  • Kmín drcený 1 lžička
  • Sůl
  • Rajčatový protlak 1 lžíce (cca 35g)
  • Hořčice plnotučná 1 lžička
  • Víno bílé (suché) 2dl
  • Pepř černý, čerstvě mletý
  • Majoránka čerstvá 1 větší svazek
    (malý květináč)
  • Majoránka sušená 1hrst
  • Mouka hladká 1lžíce
  • Voda (vývar jehněčí, hovězí) cca 1,7ll

Postup:

Skopovou kýtu pod tekoucí vodou omyjeme a osušíme papírovou utěrkou. Důkladně odstraníme blány z jednotlivých částí kýty a vyřízneme veškerý tuk (lůj), tím odstraníme případnou nechtěnou pachuť skopového. Maso nakrájíme na větší kostky (cca 6-8 cm).
Oloupané cibule nakrájíme nahrubo (napůl a na tenké plátky).
Stroužky česneku oloupeme k prolisování.
Polovinu čerstvé majoránky svážeme do svazku.
Připravíme záklechtku (lžíci hladké mouky metličkou rozmícháme v troše vody).

Ve větším kastrole (hrnci) po dně rozpálíme sádlo. Vhodíme cibuli a přidáme drcený kmín. Cibuli za průběžného míchání restujeme na vysokém stupni sporáku do tmavě hnědé barvy, ale tak, abychom cibuli nespálili (omáčka by byla hořká). V okamžiku, kdy cibule začne výrazně čpět, přidáme pro zvýraznění barvy krátce zarestovat lžíci rajčatového protlaku (ne více, nevaříme červenou omáčku). Přidáme lžičku plnotučné hořčice, vložíme kostky masa a ještě cca 2 minutky při častém míchání restujeme. Poté zalijeme vínem a ze dna odlepíme výpek. Za stálého míchání necháme víno téměř vyvařit.
Zalijeme vřící vodou nebo vývarem tak, aby maso bylo zcela ponořené, osolíme (nejprve 1 a ½ lžičky), opepříme, přidáme prolisované stroužky česneku, vložíme připravený svazek čerstvé majoránky.
Zakryjeme poklicí a mírným varem (sporák na nižším stupni) vaříme do změknutí masa (u skopového přibližně 2 hodiny). Během vaření občas kontrolujeme stav tekutiny, kterou ke konci částečným odklopením poklice zredukujeme. Vyjmeme svazek majoránky.

Omáčku dle potřeby mírně zahustíme rozmíchanou moukou ve vodě (za stálého míchání přiléváme záklechtku do omáčky) a ještě dvacet minut velmi pozvolna za občasného míchání provaříme. Při tomto provařování provedeme finální dochucení solí a pepřem. Do odstaveného „guláše“ nakonec vmícháme zbytek (nasekané) čerstvé majoránky a hrst promnuté majoránky sušené (sušená majoránka delším tepelným zpracováním sládne). Necháme odpočinout, aby se chutě dobře propojily (omáčka je lepší druhý den).

Skopovou kýtu na majoránce ve formě guláše můžeme podávat s různými druhy knedlíků (hodí se nejvíce bramborové nebo jihočeské máslové). Dalšími variacemi příloh jsou například těstoviny, rýže, bramboráčky či různé placičky. Pokrm je ale skvělý i jednoduše s čerstvým chlebem…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané