Kuřecí prsíčka vařená v páře s bešamelovým přelivem s liškami

Vaření masa v páře, použití jedinečné houby a doplnění bešamelovou omáčkou. To je tento recept.

Často dáváme přednost úpravě masa vařeného v páře, což je méně používaná příprava masa, nežli třeba na pánvi, grilu či v troubě. Vaření v páře je způsob nejšetrnější tepelné úpravy (nejen masa). Surovina se nevysuší, žádné látky v ní obsažené se nevyplaví, zachovává si maximum původní chuti a dochucování dle daného receptu, je obdobné jako při každém jiném vaření či pečení. Maso vařené v parním hrnci nemusíme předem orestovávat, což je nutné při vaření ve vodě či vývaru vzhledem k zachování šťavnatosti.
V tomto jídle používáme kromě soli a nezbytný kmín, ke zvýraznění pikantnosti mleté nebo drcené chilli papričky, které na rozdíl od pepře nepřebíjejí hlavní chuťový vjem lišek.

Liška obecná (Cantharellus cibarius) je tak výbornou houbou specifické kořeněné chuti a meruňkové vůně (zvláště u mladých hub), jenž si zasluhuje oddělení od ostatních lesních houbovitých plodnic a používat ji samostatně jako jedinečnou gurmánskou delikatesu. Český název vychází z podobnosti mezi barvou plodnic a liščí srsti. Díky obsahu chuťových látek rozpustných v tucích se liška vyjímá právě ve smetanových a mléčných omáčkách. Liška obsahuje vitamin C, je bohatá na draslík a zařazuje se mezi nejbohatší známé zdroje vitamínu D. Obsahuje insekticidní látky, což souvisí s její odolností proti červivění.

Příklad rychlé, jednoduché bešamelové omáčky (přelivu) doplněné liškami nemůže nikdy zklamat, vždyť mléko tohoto přelivu chuť lišek ještě zvýrazní…

Suroviny:

Suroviny na kuřecí prsíčka:
(2 porce)

  • Kuřecí prsa 3ks (po cca 200g)
  • Lišky čerstvé nebo mražené 150g
  • Sůl
  • Mleté nebo drcené sušené chilli
    papričky

 

Suroviny na bešamelový přeliv s liškami:

  • Máslo 1lžíce
  • Mouka hladká 1 lžíce
  • Mléko nebo nízkotučná smetana
    cca 3dl a více
  • Muškátový oříšek
  • Bílý mletý pepř
  • Sůl
  • Lišky čerstvé nebo mražené 150g

Postup:

Postup na kuřecí prsíčka vařená v páře:

Do parního hrnce nalijeme dostatečné množství vody potřebné k delšímu vaření.

Očištěné lišky dobře opláchneme. Necháváme vcelku, pouze větší plodnice překrojíme. Mražené houby necháme předem rozmrazit v pokojové teplotě.

Kuřecí prsa omyjeme pod tekoucí vodou a osušíme papírovou utěrkou. Maso nekrájíme, nenařezáváme ani nenaklepáváme. Prsíčka pouze zbavíme nadbytečných blan s tukem. Z obou stran výrazně posolíme a dle chtěné pikantnosti posypeme drcenými či z mlýnku čerstvě mletými sušenými chilli papričkami.

Do mísy parního hrnce vložíme polovinu z celkového množství lišek (cca 150g), na které vložíme ochucená kuřecí prsíčka. Prouděním páry zespodu se tak maso houbami krásně provoní. Zakryjeme vrchní poklicí a vložíme na základní díl s vodou. Časovač nastavíme na 50 minut, to je čas dostatečný k uvaření kuřecích prsou doměkka. Ostatní práci včetně časového ohlídání již vykonává parní hrnec.

 

Postup na bešamelový přeliv s liškami:

V kastrolu zpěníme máslo, přidáme hladkou mouku a krátce orestujeme. Do vzniklé světlé jíšky přiléváme, za stálého míchání, chladné mléko, až vznikne krémová omáčka (zde se uplatňuje pravidlo: do horké jíšky přiléváme studené tekutiny a obráceně, jinak se srážejí). Omáčku dochutíme solí, bílým mletým pepřem a strouhaným muškátovým oříškem (pozor, jen 2-3 strouhnutí, je osobité chuti a přílišné množství omáčku zcela pokazí) a velmi pozvolna za neustálého míchání (metlou) omáčku ještě cca 5 minut provaříme (od této přípravy se neodchází). V této fázi omáčku doplníme druhou částí lišek a ještě pár minut na nízkém stupni sporáku za průběžného míchání provařujeme. Hlídáme stále konzistenci omáčky, kterou případně regulujeme mlékem tak, abychom získali hustší přeliv na maso.

Mějme na paměti, že příprava bešamelového přelivu vyžaduje pouze přibližně třetinu času, nežli uvaření kuřecího masa. Po odstavení, při chladnutí bude omáčka houstnout, avšak znovu ohřátím a přišleháním mléka můžeme i nadále s omáčkou pracovat.

Kuřecí prsíčka vařená v páře servírujeme vcelku nebo nakrájená na silnější plátky (přes vlákno masa) přelitá bešamelovou omáčkou s liškami. Zdobíme liškami vařenými společně s masem.

Nejčastější přílohou k pokrmům doplněných bešamelovou omáčkou bývají brambory nebo jiná zelenina v takzvaně pevné úpravě (nikoli kaše či pyré). Vhodné jsou přílohy připravované v troubě (např. domácí bramborové krokety, lupínky, zapékané brambory, hranolky a další). Náš recept jsme tentokrát doplnili kombinací hranolek pečených v troubě z brambor a dýně Hokkaidó (recepty v kapitole „Přílohy“).

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané