Poutnická polévka

Tato jednoduchá a velice rychlá polévka sloužila jako rychle připravené jídlo před vykonáním poutní cesty. Ani hospodyňky v tento sváteční den neměli mnoho času s vyvářením náročnějších jídel. Proto vznikla polévka na přípravu časově nenáročná a ze surovin nacházejících se v každé běžné domácnosti.

V pravém slova smyslu se původně jednalo o polotovar na cestu. Hospodyně si doma před odchodem na pouť rychle připravily jakýsi základ s vejcem na polévku, který při pouti s sebou nesly v kastrůlku či kotlíku. V době jídla polévku jednoduše dolily vodou, nechaly projít varem a měli vařeno.

Náš recept na poutnickou polévku je jedinečnou ukázkou jak zbytečné je kupování extrémně nekvalitních instantních produktů plných syntetické chemie, které našemu organismu nepřinášejí nic pozitivního.
Připomeňme si, že kvalita současných potravinářských výrobků je určována hlavně podílem zmíněných syntetických éček.

Suroviny:

(cca 3-5 porcí)

  • V tomto případě je výjimečně
    základem voda
    (můžeme však vylepšit vývarem) cca 1,5l
  • Máslo 2 lžíce
  • Sádlo 1 lžíce
  • Mouka hladká 2 lžíce
  • Vejce 2ks
  • Sůl
  • Pepř černý čerstvě mletý
  • Kmín celý i drcený cca 2 špetky od každého
  • Mrkev 1 střední
  • Česnek 1 větší stroužek
  • Slanina
    (např. anglická nebo farmářská) 150g
  • Pažitka, petrželka
    nebo jarní cibulka na ozdobení

Postup:

Vejce vyklepneme do misky a metličkou nebo vidličkou rozšleháme.
Mrkev nastrouháme na hrubém struhadle.
Slaninu nakrájíme na drobnější hranolky nebo kostičky.
Oloupaný stroužek česneku nakrájíme na co nejtenčí plátky, které plochou stranou širšího nože utřeme se špetkou soli.
Na zdobení nakrájíme pažitku či zelenou část jarní cibulky nebo nasekáme petrželku.

V pánvi rozpálíme trochu sádla, vhodíme slaninu, kterou krátce (při vyšším stupni sporáku cca 2 minuty) orestujeme (ta pustí ještě další tuk). Přidáme nastrouhanou mrkev a dále několik minut restujeme. V okamžiku, když mrkev začne tmavnout přimícháme česnek, který necháme pouze malou chvilku rozvonět (aby nezhořkl) a odstavíme pánev z plotýnky.

V hrnci nebo kastrole rozpálíme máslo. Přidáme hladkou mouku a za stálého míchání vytvoříme světlou řídkou jíšku, odstavíme ze sporáku a ihned vmícháme rozšlehaná vejce. Rovnou okmínujeme celým i drceným kmínem, částečně osolíme a opepříme.

Takto jsme jednoduše a rychle připravili základ na poutnickou polévku. Je to domácí polotovar (zajisté lepší než instantní polévky plné syntetických éček), který můžeme snadno v dóze vzít s sebou třeba na kempování, snadným zavařením s vodou dohotovit a dále dle možnosti a chuti doplňovat.

Doma však polévku dohotovujeme rovnou. Takže vzniklou hmotu (základ) zalijeme vodou, v našem případě vývarem (může být téměř jakýkoli – drůbeží, hovězí, vepřový, uzený, zeleninový). Rozmícháme, přidáme orestovanou mrkev se slaninou, přivedeme k varu a středním varem provaříme cca 15 minut. Solí a pepřem ještě doladíme chuť a máme hotovo.

Poutnickou polévku při podávání dle libosti zdobíme nasekanou petrželkou, pažitkou nebo jarní cibulkou.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané