Mexické kukuřičné tortilly

Jestliže se u nás v České republice lidí namátkově zeptáme na název pokrmu Tortilla”, většina odpoví placka. To je odpověď správná, ale trochu neúplná. Tortillové podvědomí je u nás bohužel spjato s polotovary éčkových placek nejasného původu (většinou z pšeničné mouky) k dostání ve většině našich supermarketů, do kterých jsou baleny často též polotovary potravinářského průmyslu a následně v mikrovlnkách ohřívány. Historie a uplatnění tortill je však mnohem zajímavější.

Tortilla (španělská výslovnost tortija, původním významem dortík) je španělský výraz pro druh tenkého chleba v podobě placky. Ze Španělska však tento druh „pečiva” nepochází, naopak tam má toto slovo jiný gastronomický význam. Ve Španělsku se pod pojmem tortilla zpravidla rozumí španělská omeleta ze silného bramborového těsta. Tortilla de patatas je tradiční španělské jídlo mnoha variant.

Tortilla tak, jak ji známe v podobě přílohové placky, má své kořeny na dvou místech světa.
Ve Střední Asii a Indii se odpradávna chlebové placky připravují z cizrny (pojmenování je samozřejmě v různých částech arabského světa odlišné), protože cizrna pochází z arabských oblastí. Druh cizrna beraní (Cicer arietinum), známý také jako římský hrách, byl domestikován již v dávných dobách a je pěstován jako luštěnina.
Druhou, u nás známější variantou tortilli je placka z kukuřičné mouky. Domovinou kukuřice (skupina amerických trav z rodu Zea, se kterým si však současná kulturní kukuřice není vzhledově příliš podobná) je střední Amerika, konkrétně oblast dnešního Mexika, kde se za účelem potravinářského využití pěstovala již v období kolem 7 000 let př. n. l. a odkud byla dále rozšířena do severní části Jižní Ameriky. Do Evropy se kukuřice dostala až v průběhu 16. a 17. století. Kukuřičné placky pekli již staří Aztékové (v aztéčtině nazývané „Tlaxcalli”) a další původní obyvatelé dávno před tím, nežli je španělští dobyvatelé pojmenovali „Torlilla” a recepty i hlavní surovinu na jejich přípravu přivezli do Evropy. Na starém kontinentě se poté při výrobě tortill rozšířilo i uplatnění, v Evropě rozšířenější, mouky pšeničné.

Převážná část receptů na tortillovou placku spočívá ve vypracování středně tuhého těsta a jeho následného rozválení do podoby placky a jejich opékání bez použití tuku (na tálu či suché pánvi).
Tenká tortillová placka však českým hospodyňkám nápadně připomínala palačinku, a tak neváhaly těsto rozmíchaly do řídké konzistence (té palačinkové) a výsledek hotových tortill byl i bez pracného tvarování těsta, avšak při zachování suchého opékání, k nepoznání (možná i lepší). Tak snad současní Mexičané nebudou příliš pohoršeni vymazleným, jednoduchým receptem na „Mexické kukuřičné tortilly” z domácí české kuchyně…

Suroviny:

(4-6 placek)

  • Hladká kukuřičná mouka 400g
  • Voda cca 800ml až 1l
  • Sůl 1 lžička
  • Olej (řepkový, slunečnicový, kukuřičný)
    4 lžíce
  • Čerstvé, jemně nasekané
    nebo sušené bylinky
    (např. 1-2 lžičky sušené celerové natě)

Postup:

Do větší mísy vsypeme kukuřičnou mouku, kterou smícháme se lžičkou soli. Přidáme olej a metličkou promícháme s vlažnou vodou do konzistence řidšího palačinkového těsta (čím je těstíčko řidší, tím tenčí dokážeme tortillové placky opéci). Chuť tortilly můžeme zvýraznit přidáním hrsti jemně nasekaných čerstvých zelených bylinek nebo 1-2 lžiček bylinek sušených. Těstíčko necháme za občasného promíchání cca půl hodinky odležet (mouka se s vodou lépe spojí).

Připravíme si velkou pánev s plochým dnem (dno pánve cca 22cm), pokud možno s nepřilnavým povrchem a větší naběračku (nejlépe obsahem odpovídající na porci celé placky cca 120ml).
Elektrický sporák rozpálíme naplno, u plynového během opékání tortill plamen regulujeme nebo rozpálíme přídavnou ploténku.

Pánev necháme na sporáku nasucho rozpálit. Do rozpálené pánve rychle vlijeme krouživým pohybem těsto tak, aby se celá plocha dna pánve rovnoměrně zaplnila. První stranu placky opékáme při plném výkonu el. sporáku cca 1 a 1/2 minuty. Tortilla se částečně ode dna pánve sama odlepí, ale po minutce opékání (ne dříve) placku lehce nadzvedneme plochou obracečkou tak, aby se krouživým pohybem pánve s tortillou dalo pohybovat. Tortillu pomocí obracečky (nebo zvládneme-li přehozením, jako u palačinek) otočíme. Z druhé strany opékáme dalších 3-5 minut v závislosti na síle tortilly. Často se stává (podobně jako u smažení palačinek), že se první placka při obracení potrhá. Zajímavá je struktura povrchu při tomto způsobu přípravy tortill: strana prvně opékaná je pórovitá (jako u nadýchaných palačinek), druhá, déle opékaná strana je k nerozeznání od opékání tortillových placek z vyváleného tužšího těsta.
Stejným způsobem postupujeme při opékání ostatních tortill z veškerého těsta. Před naléváním další várky na pánev těsto vždy řádně promícháme a přidáme maličko vody, protože časem houstne. Hotové tortilly odkládáme na připravený velký talíř nebo tác. Pokud chceme zachovat křupavost tortill, uchováváme placky před podáváním na teplém místě nezakryté. Zakrýváním horkých tortill potravinářskou folií či alobalem docílíme vláčnosti placek, kterou oceníme při zabalování různých specialit přímo do tortill (netrhají se).

Mexické kukuřičné tortilly podáváme jako přílohu k rozmanité škále masitých i zeleninových pokrmů, kdy tortillu trháme a namáčíme do omáček nebo speciality do tortillových placek různými způsoby přímo balíme…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané