Buřty na pivě

Ano, buřty (možno i vuřty, neboli špekáčky) na pivě ano. Super pikantní záležitost, zvlášť, když si odpustíme zcela zbytečné použití kupovaného kečupu a průmyslově vyráběného zeleninového leča (do jehož kvality nevidíme a pokrmu pouze přidává nechtěnou pachuť).
Krédo našich receptů je v nepoužívání zbytečných polotovarů a konzervantů z velkoprůmyslových výroben. Pouze s jejich minimalizováním můžeme hovořit o domácí kuchyni. To platí i v případě přípravy našich buřtů na pivě. Tato česká specialita byla absolutně zdecimována právě zmíněným lečem a kečupem. Přitom buřty jsou zde více méně doplňkovou surovinou. To zjistíme pouze při konzumaci s namáčením chleba do skvělé pikantní zeleninové šťávy a tu kečup s lečem opravdu neudělá. Bohatě si vystačíme s kvalitními špekáčky (uzeninový nádech můžeme umocnit ještě pikantní klobásou), čerstvou zeleninou (v zimním období můžeme použít domácí zavařené lečo), kořením a dobrým českým pivem. Obecně platí, jaké pivo máme rádi, takové používáme i do vaření. Co se týká použití černého piva, tak samozřejmě ano, není to však zásadní, více méně se jedná jen o zvučnější název „Na černém pivu“…

Příprava dobrých buřtů na pivě není zcela tak prostá, jak by se mohlo zdát. Každopádně se kolem nich musíme neustále v naší kuchyni točit a hlídat je. Je to zábava, proto bývá spotřeba piva daleko větší, než je uváděno v receptu (zvláště, když vaří chlapi).

Suroviny:

(6 porcí)

  • Špekáčky (větší) 6ks
  • Pikantní klobása cca 300g
  • Cibule žlutá 3 větší
  • Cibule červená 1 větší
  • Papriky cca 300g
    (různé barevné druhy, kromě zelených, ty bývají
    nahořklé, naopak jsou vhodné i slovenské pálivé)
  • Čerstvé feferonky 2-3ks
  • Rajčata cca 500g (6 středních)
    nebo plechovku loupaných, krájených
    (400g)
  • Pórek cca 2 hrsti nakrájeného
  • Česnek 2 velké stroužky
  • Rajčatové pyré 250g
  • Hořčice plnotučná na potření
  • Sůl
  • Cukr (nejlépe třtinový) 2 lžíce
  • Pepř černý mletý
  • Bobkový list 2 větší lístky
  • Olej slunečnicový nebo řepkový
  • Sádlo na vymazání pekáče
  • Pivo na podlévání cca 3/4l

Postup:

Důležitá je příprava, vše si nachystat.
Špekáčky oloupeme a podélně nařízneme cca do dvou třetin.
Klobásy (loupeme pouze, pokud to jde) nakrájíme na širší šikmá kolečka.
Jednu velkou oloupanou žlutou cibuli nakrájíme na větší kostičky. Další cibule (i červenou) nakrájíme na širší měsíčky (z toho 6 a 6 tenkých na plnění buřtů).
Papriky zbavené jádřinců nakrájíme podélně na větší plátky.
Oloupané stroužky česneku překrojíme napůl a plochou stranou nože rozmáčkneme.
Pórek nakrájíme na větší kousky (oddělíme kolečka světlé čísti pórku).
Feferonky nakrájíme podélně na plnění špekáčků, zbytek na drobnější kousky. Kdo chce mít toto jídlo výrazněji ostré, přidá ještě další nasekanou feferonku i s částí semínek.
Pokud použijeme čerstvá rajčata, musíme je oloupat. Rajčata zbavíme bubáka a z druhé strany nařízneme slupku do křížku. V hrnci přivedeme vodu do varu, odstavíme, vložíme rajčata a necháme 5 minut spařit, přendáme na chvilku do studené vody. Oloupeme a rozkrájíme na čtvrtky.

V hlubší pánvi na rozpáleném oleji orestujeme cibuli nakrájenou na kostičky dosklovata (sporák na vyšší stupeň). Přidáme dvě lžíce třtinového cukru a za stálého míchání necháme asi ¾ minuty zkaramelizovat, vhodíme krátce rozvonět rozmáčknutý česnek a bobkový list a zalijeme rajčatovým pyré. Pyré restujeme cca 5 minut, přilijeme 0,3dl piva, osolíme (cca 1 lžička) a opepříme (cca 4 špetky). Rajčatovou omáčku necháme za průběžného míchání zredukovat do husté konzistence a odstavíme ze sporáku.

Troubu rozpálíme na 200 °C.
Do naříznutých špekáčků vložíme plátky feferonky, tenké měsíčky žluté i červené cibule a spíchneme párátky.

Dostatečně velký pekáč (aby se nám buřty dobře otáčely) vymažeme sádlem.
Na dno dáme cibuli (veškerou, která nám zbyla po naplnění špekáčků), papriky a nakrájenou klobásu. Vložíme špekáčky a dáme zapéci do spodní třetiny rozpálené trouby nejprve na cca 25 minut při otočení buřtů tak, aby se vytvořila opečená kůrčička.
Poté špekáčky lehce potřeme plnotučnou hořčicí, přidáme rajčatovou omáčku, nakrájená rajčata, nasekané feferonky, světlou část pórku, podlijeme zbylým pivem a dále zapékáme (troubu ztlumíme na 180 °C). Je nutné co chvíli buřty kontrolovat, otáčet a přelévat, aby se nespálily. Doba dalšího zapékání je poměrně dlouhá (orientačně ještě necelou hodinu). Tekutina v pekáči by se měla zredukovat do hustší konzistence, ale musí jí zůstat dostatek.
Na posledních 5-7 minut přidáme zelenou část pórku.
Před servírováním nezapomeneme z buřtů vyjmout párátka.

Servírujeme společně se zeleninou z pekáče a pikantní šťávou, která je důležitou součástí „buřtů na pivě“.
Jako příloha mohou posloužit třeba vařené brambory. Nejoblíbenější je však buřty na pivě podávat s čerstvým chlebem, kterým vytíráme výbornou šťávu.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané