Zavařené broskve (i jiné peckoviny)

Broskvoň obalená dozrávajícím ovocem, to je signál pro každého, byť drobného zahrádkáře k urychlenému zpracování. Není na co čekat, protože broskve na vrcholu léta dozrávají poměrně rychle. V tento čas se broskve v čerstvém stavu jednoduše řečeno přejí a majitelé broskvoní skvostné ovoce rozdávají v okruhu rodiny i známých ve větším množství (jinak plody z větví stromu spadnou a jsou pouze ptačí a hmyzí potravou), takže se o zpracování broskví zajímá daleko širší okruh lidí. Podobné je to i s jinými druhy peckovin, například s meruňkami nebo se švestkami.

Zavařování ovoce nutně neznamená vaření kompotu (který bývá více dochucen). Cukr slouží jako konzervant, ale pokud nevaříme sladký kompot, pracujeme s cukrem přiměřeně (1 kg cukru na 1 l vody je příliš mnoho) tak, abychom zavařené ovoce (v tomto případě broskve) mohli v budoucnu použít nejen ve sladké kuchyni.

Na zavařování vybíráme ovoce plně zralé, ale pevné. Při zavařování celých půlek se lépe pracuje druhem broskví či nektarinek snadno oddělitelných od pecky, protože toto ovoce zavařujeme vždy nejen oloupané, ale i vypeckované (meruňky či švestky samozřejmě zbavovat slupky nemusíme). Slupka i pecka broskví působí v zavařeném ovoci neprakticky a s postupem času uvolňuje do polotovaru nežádoucí větší množství hořkosti. Avšak lehká, velmi jemná nahořklá příchuť bývá u zavařovaných peckovin vítána. Není dobrá volba získávat nahořklou příchuť přidáváním pecek (někdy dokonce rozlomených) do sklenice k ovoci (bohužel je to uváděno v mnoha receptech). Hodně druhů pecek (třeba právě u meruněk a broskví) obsahuje jedovatý kyanogenní glykosid amygdal, který jim dodává výrazně hořkou chuť. I když se z jedné či dvou pecek dospělý člověk neotráví, nakládané broskve (meruňky apod.) jsou i vítanou součástí stravy malých dětí, a to už by byl při zmíněné přípravě hazard s jejich zdravím.

Příjemnou a pouze velmi málo výraznou stopu nahořklé chuti docílíme přidáním citronu včetně kůry a několika mandlí při vaření cukrového nálevu. Mandle je název pro jádro pecky plodu mandloně obecné (Prunus dulcis), paradoxně příbuzné s meruňkami a broskvoněmi. Syrové mandle divokých mandloní obsahují též prudce jedovatý amygdalin (tato „hořká“ jádra se však používají pouze průmyslově), ale v potravinářství se setkáváme pouze se „sladkými“ jádry vyšlechtěných mandloní, kde je amygdalin takřka eliminován…

Suroviny:

  • Broskve (zralé, ale pevné) cca 5kg
  • Voda 1l
  • Cukr třtinový (krupice, krystal) cca 450g
  • Skořice celá ½ks
  • Hřebíček 4ks
  • Mandle loupané 4ks
  • Citron (menší) 1ks
  • Citronová šťáva
    z jednoho většího citronu

Postup:

Sklenice (případně i víčka) sterilujeme (horkou vodou, párou, horkým vzduchem v troubě). Necháme oschnout (neutíráme utěrkou).

Zhotovíme cukrový rozvar (nálev). Nálev z jednoho litru vody vystačí přibližně na zavaření pěti kilogramů broskví. Při přípravě nálevu na větší množství ovoce ingredience poměrně násobíme. Zhotovujeme vždy raději větší množství rozvaru, který můžeme využít i při vaření džemu z měkčích kousků ovoce.
Do odměřené vody v hrnci nasypeme cukr, přidáme celou skořici, hřebíček, mandle a na širší plátky nebo měsíčky nakrájený citron i s kůrou, předem odmočený a vydrhnutý v teplé vodě (pokud nepoužijeme přímo „bio“ citron, ten stačí opláchnout). Na sporáku přivedeme k varu. Zpočátku, nežli se cukr rozpustí, občas zamícháme, ztlumíme sporák, a dále mírným varem nálev provařujeme cca 15 minut. Odstavíme ze sporáku a necháme vychladnout. Do zchladnutého rozvaru vymačkáme šťávu z dalšího citronu.

Před zavařováním broskví (i nektarinek) ovoce vždy nejprve zbavíme slupky a teprve potom půlíme (čtvrtíme) a zbavujeme pecky.
K tomu použijeme stejný trik, jako k loupání rajčat (stačí však kratší spaření).
V hrnci (kastrole) přivedeme vodu téměř k varu). Ve velké míse (hrnci) připravíme ledovou lázeň (studenou vodu s ledem).
Opláchnuté broskve nařízneme naproti stopce do křížku a vložíme do horké vody na cca jednu minutu (podle velikosti a tvrdosti ovoce). Postupujeme vždy pouze po několika kusech broskví. Spařené ovoce přendáme (cedníčkem) do ledové lázně. Po chvilce broskve vyndáme a lehce sloupneme slupku. Oloupané broskve nařízneme vertikálně kolem pecky na polovinu a vyjmeme pecku (pokud pracujeme s druhem broskví či nektarinek kde se pecka nesnadno odděluje, ovoce nakrojíme směrem k pecce na čtvrtiny a k vyjmutí pecky použijeme malý ostrý nožík). Oloupanými a vypeckovanými broskvemi rovnou plníme připravené sterilované sklenice.
Tento postup opakujeme po několika kusech ovoce (abychom zachovali přiměřenou tvrdost a ovoce se nerozmáčelo).
Naplněné sklenice zaléváme (přes cedníček) vychladnutým cukrovým nálevem a zavíčkujeme.

Zavařujeme částečně ponořené ve vodě (nejlépe v zavařovacím hrnci) při teplotě 80 °C 10-15 minut. Zavařené broskve uchováváme v temnu, pokud možno v chladnějším prostředí.
Takto nepřeslazeně zavařené ovoce využijeme po celý rok nejen v oblasti přípravy sladkých pokrmů. Načaté sklenice jistě potěší i jako svěží doplňková příloha (místo hodně sladkého kompotu) k mnoha slaným pokrmům…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané