Nakládaný kopr s křenem a kořenovou zeleninou

Kopr vonný (Anethum graveolens) je rostlina z čeledi miskovitých. Tato jednoletá bylina s pochvovitými, mnohonásobně zpeřenými listy pochází z východní oblasti Středozemí a ze západní Asie a její historie sahá až do starověku. Má léčivé účinky při zažívacích obtížích a nadýmání, pomáhá při problémech se spánkem a s bolestí hlavy. Pěstuje se na zahradách a na polích především jako významné koření a zelenina.

Kopr pro jeho výraznou chuť i vůni (obsahuje éterický olej) používáme v našich kuchyních hlavně jako dochucovadlo mnoha pokrmů. Nejčastěji a nejraději využíváme kopr čerstvý. Nadbytek čerstvého kopru můžeme na delší dobu uchovat několika způsoby. Kopr lze v uzavřené nádobě či mikroténovém sáčku zamrazit. Kopr můžeme pozvolna usušit (teplota sušení nesmí přesáhnout 30 °C, jinak voňavý a velmi snadno prchavý éterický olej vytéká), čímž získáme výborné koprové koření. Nejlepší uskladnění kopru je však v podobě naložení, protože nejen samotný kopr, ale i chuťově dokonalý lák nám dává další možnosti k uplatnění tohoto polotovaru při dochucování mnoha jídel (hlavně polévek a omáček).

Proč bychom kupovali v supermarketu průmyslově nakládaný kopr s notným přídavkem zcela zbytečných chemických přídavků, navíc ještě chuťově nevyladěný, když domácí naložení a zavaření kopru je tak jednoduché a na trhu koupíme velký svazek kopru za pár korun. Jde jen o ten správný recept.

Výběr koření pro naložení kopru je vždy stěžejní. V našem originálním receptu na naložení kopru využíváme kromě nezbytného koření a koprové natě i kořenovou zeleninu, která podtrhuje tento domácí polotovar…

Suroviny:

(cca 900ml)

  • Kopr čerstvý 2 velké svazky
    (cca 300g i s natí)
  • Křen 1 středně velký
    (cca 200g očistěného)
  • Mrkev 2 větší (cca 300g očistěné)
  • Petržel 2 malé (cca 150g
    očistěných)
  • Celer 1 menší (cca 150g
    po očistění)
  • Pepř černý celý cca 15 kuliček
  • Voda 0,75l
  • Ocet 0,25l
  • Cukr krupicový 4 lžičky
  • Sůl 1 a ½ lžičky

Postup:

Svazek kopru opláchneme pod studenou tekoucí vodou (natě ponecháme svázané, při sklizni ze zahrádky kopr svážeme). Zbavíme přebytečné vody (ocákáme) a necháme oschnout.
Kořenovou zeleninu (křen, mrkev, celer, petržel) očistíme. Část nakrájíme na kolečka (k doplnění kopru do sklenic), zbytek na větší kousky.
Kopr krájíme ne příliš najemno (cca 2-3 cm) od jemných částí bez silnější natě. Silnou nať (stále svázanou i se zbytky lístků kopru) ponecháme k vyvaření do láku.

Nakrájený kopr vkládáme do uzavíratelných sklenic (sterilizovaných horkou vodou). Doplňujeme kolečky čerstvé kořenové zeleniny (cca po dvou plátcích od každého druhu kořenové zeleniny, kromě celeru).

Uvaříme lák.
Do hrnce s vodou přilijeme ocet, dochutíme cukrem, solí, a černým celým pepřem. Přidáme kořenovou zeleninu a svázané silné stvoly kopru. Přivedeme k varu a částečně zaklopený lák provařujeme mírným varem cca tři čtvrtě hodiny (aby se v tomto vývaru všechny ingredience propojily).

Horkým lákem zaléváme připravené sklenice s čerstvým koprem a plátky kořenové zeleniny. Zavíčkujeme a sterilujeme částečně ponořené ve vodě na 85 °C cca 10 minut.
Nakládaný kopr s křenem a kořenovou zeleninou necháme před použitím (jakožto dochucující polotovar, včetně láku) uskladněný v suchu a temnu alespoň měsíc. Při správném skladování vydrží tento domácí polotovar řadu měsíců…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané