Kopr vonný (Anethum graveolens) je rostlina z čeledi miskovitých. Tato jednoletá bylina s pochvovitými, mnohonásobně zpeřenými listy pochází z východní oblasti Středozemí a ze západní Asie a její historie sahá až do starověku. Má léčivé účinky při zažívacích obtížích a nadýmání, pomáhá při problémech se spánkem a s bolestí hlavy. Pěstuje se na zahradách a na polích především jako významné koření a zelenina.
Kopr pro jeho výraznou chuť i vůni (obsahuje éterický olej) používáme v našich kuchyních hlavně jako dochucovadlo mnoha pokrmů. Nejčastěji a nejraději využíváme kopr čerstvý. Nadbytek čerstvého kopru můžeme na delší dobu uchovat několika způsoby. Kopr lze v uzavřené nádobě či mikroténovém sáčku zamrazit. Kopr můžeme pozvolna usušit (teplota sušení nesmí přesáhnout 30 °C, jinak voňavý a velmi snadno prchavý éterický olej vytéká), čímž získáme výborné koprové koření. Nejlepší uskladnění kopru je však v podobě naložení, protože nejen samotný kopr, ale i chuťově dokonalý lák nám dává další možnosti k uplatnění tohoto polotovaru při dochucování mnoha jídel (hlavně polévek a omáček).
Proč bychom kupovali v supermarketu průmyslově nakládaný kopr s notným přídavkem zcela zbytečných chemických přídavků, navíc ještě chuťově nevyladěný, když domácí naložení a zavaření kopru je tak jednoduché a na trhu koupíme velký svazek kopru za pár korun. Jde jen o ten správný recept.
Výběr koření pro naložení kopru je vždy stěžejní. V našem originálním receptu na naložení kopru využíváme kromě nezbytného koření a koprové natě i kořenovou zeleninu, která podtrhuje tento domácí polotovar…