Vánoce jsou křesťanské svátky připomínající narození Ježíše Krista, uctívají a oslavují je nejen křesťané. Jsou spojovány s mnoha lidovými zvyky, obyčeji a tradicemi, které se však v širokém křesťanském světě liší, národ od národa. To je vidět i na pokrmech připravovaných pro tyto sváteční dny. Vybrané recepty českých vánočních specialit předkládáme i my zde na našem kulinářském webu. V mnohých rodinách však hospodyňky neuspějí s některými klasickými vánočními jídly (zejména těmi štědrovečerními) a proto hledají vhodnou alternativu (ne všichni jedí pokrmy z kapra, někdo by si rybu dal, ale smažená mu nedělá dobře apod.). I na ty jsme v našem rozšířeném vánočním menu mysleli.
Velkou výhodu máte právě vy, kteří sledujete naše AKTUALITY, protože zde „zamodřené“ názvy pokrmů jsou vždy odkazem rovnou na příslušný recept.
Velkou výhodu máte právě vy, kteří sledujete naše AKTUALITY, protože zde „zamodřené“ názvy pokrmů jsou vždy odkazem rovnou na příslušný recept.
Dříve se lidé několik týdnů před Vánocemi postili. Hlavně maso omezovali pouze na neděli. Tradice vynechání masa z jídelníčku se v poslední době zúžila pouze na „Štědrý den“, kdy to bez masitých pokrmů vydržíme až do štědrovečerní večeře. V tento den (abychom mohli spatřit zlaté prasátko) si k snídani můžeme dát vánočku a k obědu připravujeme kubu.
Předchůdcem vánočky byl bílý chléb ze specifického kynutého těsta. Dnes se vánočky běžně pečou v pekárnách a je jich mnoho druhů. Celoroční prodej průmyslově vyráběných vánoček je komerční záležitostí a ubírá na výjimečnosti tohoto vánočního pečiva, o různé kvalitě ani nemluvě. Proto si vánočka alespoň jednou v roce zaslouží domácí přípravu. Náš osvědčený recept na „Máslovou vánočku„, podle kterého Hanka každoročně peče nikoho určitě nezklame.
„Jihočeský černý kroupový kuba“ je recept na tuto specialitu připravenou ze směsi sušených hub, ve kterém prozrazujeme, jak docílit tmavé barvy pokrmu, aniž bychom použili pouze specifické houby (modráky či stročky). Právě černý kuba má kořeny v Jižních Čechách a u nás na Písecku (odkud pocházím) nesměl chybět na žádném štědrovečerním stole ještě dlouho poté, co se staly hlavním chodem ryby. Dnes kubu spíše uvítáme jako výborné bezmasé jídlo během dne.
Tradiční česká (samozřejmě i moravská) štědrovečerní večeře se skládá z rybí polévky a smaženého kapra s nezbytným bramborovým salátem.
„Štědrovečerní polévka z kapra s máslovými krutonky„, tak zní název našeho receptu na výbornou kapří polévku plnou zeleniny, kapřích vnitřností i masa. Předností našeho receptu je, že polévka chutná i zarputilým odpůrcům rybích polévek, což se u sváteční tabule velmi cení.
Pokud by si chtěl někdo udělat změnu od české tradiční kapří polévky, ale chce zůstat u polévky ze sladkovodních ryb, doporučujeme maďarskou specialitu „Halázslé„. To je rybí polévka z jiného soudku, kde hlavní roli hraje čerstvá i sušená paprika (viz. náš komentář v aktualitách).
V některých rodinách však nikdy neprojde žádná rybí polévka. Zde hospodyňky jistě připraví poctivý vývar masový (drůbeží, hovězí, zvěřinový nebo jehněčí) s trochu svátečnější vložkou. Budiž jim nápomocen například náš recept na „Jehněčí vývar s játrovými knedlíčky a celestýnskými nudlemi„.
„Vánoční smažený kapr“ by opravdu neměl chybět na našem štědrovečerním stole i když jej často doplňujeme smaženými řízky kuřecími či vepřovými. Náš recept na smaženého kapra není vlastně pouhým receptem finální úpravy, ale i návodem na celkové zpracování kapra od chvíle, když jej zbaveného života přineseme domů. A to včetně stahování, filetování, porcování a vychytávek, jak se zbavit nepříjemné rybniční příchuti naší ryby. Vše s přihlédnutím na vaření kapří polévky.
Jsou lidé, kteří smažené pokrmy vůbec nemohou a přesto si Vánoce bez kapra nedovedou představit. Je mnoho receptů na úpravu této ryby. Co třeba známou českou specialitu „Kapr Petra Voka„? Tento recept píšeme společně s čočkovým salátem, ale na Vánoce jej jistě můžeme podávat s některým vhodným salátem bramborovým.
Smaženého kapra při slavnostní štědrovečerní hostině velmi často doplňujeme (nebo zcela nahrazujeme) řízky z jiných mas, a to pro účastníky, kteří by si na rybě nepochutnali. Může to však mít ještě další význam. Vepřový nebo kuřecí řízek se nutně nemusí smažit ve velkém množství oleje, ale lze jej připravit odlehčeným způsobem – pečením v troubě s minimálním použitím tuku. Tento způsob přípravy předkládáme v receptu na „Řízek z vepřové krkovičky“ (v tomto receptu uvedenou bramborovou kaši též jistě nahradíme zvoleným bramborovým salátem).
Neodmyslitelnou tradiční přílohou k štědrovečernímu hlavnímu chodu je bramborový salát. Víme, že prezentovat ten náš „Vánoční bramborový salát“ je jako píchnout do vosího hnízda. Panuje zde zdravá rivalita a nikdo nedá na ten svůj „nejlepší“ vánoční salát dopustit. Je to v pořádku a každý s láskou připravený sváteční domácí salát má něco do sebe. Jen jedno u salátů s přidáním majonézy nemůžeme odpustit. Pokud někdo do salátu přidá koupenou syntetickou hmotu, která má s majonézou společný pouze název a nedá si trochu práce s výrobou domácí majonézy, nemůže svůj salát nazvat domácím ani jedinečným.
Někdy je dobré při přípravě bramborového salátu více experimentovat třeba v použití doplňkových surovin nebo se inspirovat v receptech někoho jiného a neuzavírat se pouze do toho jednoho, po léta zažitého receptu. Proto i my předkládáme dalších několik receptů na bramborové saláty:
„Domácí bramborový salát“ (lepší je nakládaná zelenina nežli kořenová vařená, vychytávka jak zmírnit nechtěnou kyselost nakládané zeleniny). „Bramborový salát s jablky, uzeným masem a šalotkou“ (kousky uzeného masa orestované s cibulkou salát nádherně rozvoní a jablíčko pokrm osvěží – vždyť je symbolem Vánoc). „Bramborový salát s ananasem a osmaženou cibulí“ (založen na kontrastu chutí ananasu a osmažené cibule, vždyť čerstvý ananas kupujeme právě na Vánoce). „Bramborový salát jemný, majonézový (chlebíčkový)“ (je variantou pro ty, kteří dávají v salátu přednost najemno nakrájeným surovinám a více majonézy, doporučujeme i na Silvestra k potírání chlebíčků). „Bramborovo-okurkový salát s koprem“ (tento odlehčený salát s použitím kvalitního bílého jogurtu místo domácí majonézy u nás nesmí nikdy chybět na našem vánočním stole jako druhá varianta salátu).
Jako zákusek po štědrovečerní hostině jistě skvěle poslouží „Biskupský chlebíček„, který pečeme těsně před oslavami narození Ježíše Krista. Plátek tohoto slavnostního dezertu, třeba vhodně doplněný domácí šlehačkou, může být skvostnou tečkou našeho štědrovečerního menu.
Můžeme ještě dodat, že všechny chody štědrovečerního menu zakládáme na svátečně prostřenou a vyzdobenou tabuli najednou (polévku v terině nebo přímo v hrnci, ozdobené saláty na mísách, řízky v mísách zakrytých a taktéž naporcovaný dezert na vhodném inventáři). Každý z účastníků stolování si volí porce dle své chuti i velikosti a hlavně, od štědrovečerního stolu se neodchází.
Bude nás velmi těšit, pokud Vás zaujme některý z uvedených pokrmů a přejeme pohodové kuchtění s našimi recepty.
Všem lidem přejeme krásné prožití vánočních svátků.
Nejnovější komentáře